:: ORIGAMI-ORIZURU 2010 :: O PROJEKTE :: O ORIGAMI :: O PAPIERI :: PILOTNÝ PROJEKT :: POĎAKOVANIE |
|
O PROJEKTE
Ciele a myšlienky projektu: Projekt navrhol a spracoval ako rigoróznu prácu na tému: "Technická hračka ako prostriedok rozvoja osobnosti žiaka." Mgr. Miloš Viglašský na PF UKF v Nitre. Realizácia projektu je pod hlavičkou CVČ Žiar nad Hronom a pod záštitou Veľvyslanectva Japonska v SR, prednostu ObÚ Žiar nad Hronom a primátora mesta Žiar nad Hronom a je určený pre piate ročníky ZŠ.
Cieľ – primárny – vzdelávanie:
Využiteľnosť v praxi: Origami z pohľadu fyzioterapie pôsobí pozitívne na jemnú motoriku, na vizuo-motorickú koordináciu, z pohľadu psychoterapie má dobrý vplyv na vzájomnú komunikáciu a vnútorný pokoj (psychohygiéna). Samotná využiteľnosť v praxi je rozmanitá od výroby originálnych darčekových predmetov, cez automobilový priemysel (zloženie airbagov v aute), medicínu (rehabilitácie po úraze, boj proti infarktu pomocou zložených miniatúrnych teliesok slúžiacich na roztiahnutie ciev) až po využitie vo vesmírnom programe (NASA optimalizácia skladania a rozkladania solárnych panelov v raketoplánoch).
Cieľ – sekundárny – posolstvo mieru: Žiaci spoločne poskladajú 1000 orizuru (symbol nádeje a mieru) – tieto sa odovzdajú symbolicky na slávnostnej audiencii veľvyslancovi Japonska J.E. Yoshio Nomotovi v priestoroch japonskej ambasády. Ide o uctenie si pamiatky Sadako Sasaki a všetkých detských obetí vojny, o pripomenutie si nešťastia v Hirošime a Nagasaki. Symbolicky je projekt stavaný pre deti vo veku Sadako Sasaki. V 1.ročníku sa cieľ posolstva mieru rozširuje aj o lokálpatriotizmus v podobe kladenia venca v deň výročia oslobodenia mesta, keď vybraní žiaci položia spoločne vytvorený veniec s orizuru k pamätníku na počesť významného dňa v boji proti vojne vo svojom meste.
Cieľ – terciálny – spolupráca a šírenie dobrého mena: V jednotlivých súťažiach majú žiaci možnosť ukázať svoje individuálne kvality a zároveň majú možnosť vo vybraných súťažiach zistiť, že spoluprácou môžu získať viac a to nielen pre seba. Zároveň sa nám realizáciou projektu ponúka príležitosť nadviazať spoluprácu v oblasti vzdelávania prostredníctvom spolupráce s japonským veľvyslanectvom a tiež je to prostriedok, ako zviditeľniť náš región. Ponúka sa nám tiež možnosť prehĺbenia vzájomnej spolupráce medzi jednotlivými organizáciami v meste (CVČ, MsKC, ZUŠ, ZŠ, SŠ, a iné..). V 1.ročníku sa projekt rozširuje na základe skúseností z 0.-tého ročníka aj o sociálne cítenie – vytvorené orizuru ako symbol mieru, šťastia a nádeje sa použijú ako darček pre vybrané sociálne zariadenie v jednotlivých mestách, kde sa vytvorili ( domov dôchodcov, nemocnica, zariadenia s zdravotne znevýhodnenými deťmi). Koordinátor za mesto dohodne návštevu žiakov vo vybranom zariadení po slávnostnom vyhodnotení súťaže. Žiaci formou exkurzie osobne darujú vlastnoručne vytvorené orizuru, aby videli radosť v očiach ľudí, ktorí sa dokážu tešiť aj z mála. Ide o to, aby sa naučili radosť nielen prijímať, ale aj rozdávať a aby pochopili, že radosť sa dá urobiť aj s malým darčekom.
Mgr. Miloš Viglašský mobil: 0905 549630 tel.: 045/ 6781 613 email: milos.viglassky@zh.vs.sk za realizačný tím, autor projektu - študent UKF, PF, Katedry Techniky a informačných technológií v Nitre
aktualizované:06.11.2009
|
PROJEKT ORIGAMI-ORIZURU © 2009 |